Jak skutecznie uczyć się online?

Jak skutecznie uczyć się online?

JAK SKUTECZNIE UCZYĆ SIĘ ONLINE?
Dwie kluczowe korzyści płynące z nauki online to elastyczność i wygoda.
Ale nauka online jest o wiele większym wyzwaniem, niż może wydawać się na początku..
 
Nauka online może brzmieć tak wspaniale, że niektórzy uczący się zaczynają od nierealistycznej wizji.
W rzeczywistości, nauka online wymagają tyle samo czasu i energii, co tradycyjna nauka w szkole.
Wymaga to również specyficznych umiejętności komputerowych i strategii uczenia się, aby osiągnąć sukces.
 
Oto kilka wskazówek, by nauka online stała się skuteczna:
 
1. Wytrwałość
Wytrwałość jest być może największym kluczem do sukcesu w nauce online. Uczniowie, którzy odnoszą sukcesy, to ci, którzy są gotowi tolerować problemy techniczne, szukać pomocy w razie potrzeby, pracować codziennie i wytrwać przy wyzwaniach.
Kiedy napotykasz na wyzwanie, próbuj dalej albo poproś o pomoc.
Ustal dla siebie rozsądny harmonogram nauki i trzymaj się go.
Pamiętaj! Uczniowie, którzy odnoszą sukcesy, to ci, którzy logują się i robią postępy każdego dnia.
2. Umiejętności efektywnego zarządzania czasem
Dobrze zarządzaj swoim czasem!
Większość materiałów nie jest udostępniana w czasie rzeczywistym. Często też nie ma ustalonych czasów zajęć.
Ta elastyczność jest jedną z wielkich zalet nauki online. Może być również wadą dla ucznia, który zwleka z nauką, nie jest w stanie trzymać się rutynowego planu zajęć lub nie jest w stanie wykonać zadań bez codziennych przypomnień od nauczyciela czy wykładowcy.
Umiejętności efektywnego zarządzania czasem odgrywa tutaj dużą rolę. Trzeba się tego nauczyć. Kiedy to zrobisz, będzie to korzystne dla ciebie przez całe życie. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.
Przejrzyj program nauczania. Opracuj długoterminowy plan realizacji swoich głównych zadań.
Zrób codzienną listę “TO DO”.
Wypracowanie dobrych nawyków wymaga czasu, ale zyskasz satysfakcję z bycia dobrze zorganizowanym i wykonywania swoich zadań.
 
3. Efektywne i właściwe umiejętności komunikacyjne
Umiejętności komunikacyjne są niezbędne w nauczaniu online, ponieważ uczący się muszą szukać pomocy, gdy jej potrzebują. Nauczyciele chętnie pomagają, ale nie są w stanie odebrać wszystkich wskazówek niewerbalnych. Postępuj więc zgodnie z tymi wskazówkami:
Skorzystaj z narzędzi do komunikacji z nauczycielami. Wiele szkół i programów internetowych zapewnia uczniom i/lub rodzicom kilka sposobów komunikowania się z nauczycielami i personelem. Mogą to być m.in. poczta elektroniczna, grupy dyskusyjne, czat, telefony komórkowe, a nawet wiadomości tekstowe. Rozmowa z nauczycielami w ten sposób może wydawać się niezręczna, ale nie przejmuj się. Jeśli nauczyciel ma czat lub telefon komórkowy w godzinach pracy, nie krępujcie się korzystać z tych narzędzi do komunikowania się z nauczycielem.
Używaj odpowiedniego stylu i języka w komunikacji. Komunikując się z nauczycielami i innymi pracownikami szkoły, należy pisać pełne, poprawne gramatycznie zdania i tonem pełnym szacunku. Wielu uczniów przyzwyczaiło się do bardzo nieformalnego stylu pisania na czatach, blogach, sms-ach itp.Ze względu na dystans, niektórych uczniów kusi, by mówić rzeczy ze złości lub frustracji, których nigdy nie powiedzieliby nauczycielowi osobiście. Nauczyciele internetowi to profesjonaliści. Traktuj ich z szacunkiem i uprzejmością.
 
4. Podstawowe umiejętności techniczne
Osoby uczące się online potrzebują podstawowych umiejętności technicznych, aby odnieść sukces. Obejmują one zdolność do tworzenia nowych dokumentów, korzystania z edytora tekstu, poruszania się po Internecie i pobierania oprogramowania.
Większość szkół online posiada nowe programy czy platformę edukacyjną. Uczą one uczniów, jak korzystać ze szkolnego systemu zarządzania nauką i innych narzędzi online. Upewnij się czy Twój własny komputer spełnia wymagania sprzętowe i programowe.
 
5. Umiejętności czytania i pisania
Czytanie i pisanie to główne sposoby komunikacji w nauce online. Mimo, że może być potrzebne kilka papierowych egzemplarzy podręczników, należy wygodnie czytać wiele dokumentów na ekranie komputera i umieć pisać.
Niektóre testy i quizy mają pytania wielokrotnego wyboru, ale wiele z twoich zadań będzie wymagało napisania krótkich lub długich odpowiedzi.
Jeśli piszesz mniej niż 25-30 słów na minutę, być może warto ukończyć program komputerowy do pisania przed rozpoczęciem zajęć online.
 
6. Motywacja i niezależność
Aby odnieść sukces, uczący się online musi chcieć odnieść sukces. Nauka online wymaga niezależności, wewnętrznej motywacji, odpowiedzialności i pewnego poziomu dojrzałości.
 
Czy zastanawiałeś się nad własnymi osobistymi powodami uczenia się?
Czy jesteś zdeterminowany i zmotywowany do nauki?
Jest wiele powodów, dla których warto ciężko pracować. Możesz chcieć osiągnąć wyższy poziom osobistej satysfakcji z przyszłej kariery zawodowej. A może jest to osobista duma z Twoich osiągnięć. A może szukasz szerszej gamy możliwości z wyższym wykształceniem lub wyższym dochodem.
 
7. Dobre środowisko nauki
Kolejnym krytycznym elementem sukcesu akademickiego jest dobre środowisko uczenia się.
Będziesz potrzebował cichego miejsca do pracy bez rozpraszania uwagi na takie rzeczy jak telewizja, rodzina czy współlokatorzy.
Unikaj gier. Rozważ odinstalowanie jakichkolwiek gier komputerowych, aby uniknąć pokusy. Albo trzymaj gry na innym komputerze w domu.
Wyłączaj telefon komórkowy. Poinformuj przyjaciół i członków rodziny o godzinach, w których będziesz “w” szkole.
Uważaj na przeglądanie Internetu. Łatwo jest stracić poczucie czasu, gdy wędrujesz z miejsca na miejsce.
Weź pod uwagę ergonomię. Wyreguluj wysokość swojego krzesła, klawiatury i ekranu tak, abyś był wygodny. Przedramiona i uda powinny być równe i równoległe do podłogi. Nadgarstki nie powinny być zgięte podczas pisania.
Ustaw dobre oświetlenie i wygodne siedzisko. Oświetlenie w pomieszczeniu powinno być co najmniej tak samo jasne, jak ekran komputera, aby uniknąć zmęczenia oczu.
 
 
Teraz już jesteś wyposażony w wiedzę jak to zrobić. Sukces w nauce online zależy od Ciebie.
Wykorzystaj swój potencjał i umiejętności. Działaj! POWODZENIA!
 
Źródło:

Opublikowano

w

, , ,

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wpChatIcon